myahroberty
myahroberty myahroberty
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. _____ (number) per ounce
$1.29 for 20.5 oz.

Respuesta :

waterlily1019 waterlily1019
  • 17-10-2020

Answer:

15.8914728682 is the long answer, but simplified, it's 15.9

Step-by-step explanation:

Just do 20.5 ÷ 1.29

Answer Link

Otras preguntas

One of the advantages of starting your own business is
How is finding the factors of a number different from finding the prime factorization of a number?
What was the treaty in 1494 when Spain and Portugal split the Americas?
true or false the refraction of a wave is how many wavelengths pass a fixed point each second
The maximum ATP is made in a cell under which conditions:
Kelly spent $45 more on boots than she did on a pair of jeans.she spent $79.50 on the boots.How much did she spend on the jeans? Write and solve an equation
Pat helps run an animal shelte.The actual number of animals brought in during a particular month was 150. The percent error was 12%. If pat estimated on the hig
What compounds make up life?
PLEASE HELP! :D Triangle ABC has vertices A(0,6) B(4,6) C(1,3). Sketch a graph of ABC and use it to find the orthocenter of ABC. Then list the steps you took to
A television script for a discovery of the scientific Revolution