Respuesta :

aenall
Volume is mass over density. 5.00g/7.86ml(cm cubed) = 0.6361323155 g/ml(cm cubed)
  • Formula to calculate the volume of a sample is

       Mass of sample( in grams)  / Density of sample (in g/cm³)

Mass of pure iron = 5.00g

Density of pure iron = 7.874 g/cm³

Volume of pure iron = 5.00g / 7.874 g/cm³

Volume of pure iron = 0.635 cm³

To learn more, visit the link below:

https://brainly.com/question/24682026

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico