Seudónimo Seudónimo 16-10-2020 Mathematics contestada Allison bought three pounds of strawberries for $19.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries? 1 pound = 16 ounces Before you try that problem, answer the question below. How many ounces of strawberries did Allison buy?