Jackie is selling packs of cookies for a fundraiser. Each box of cookies costs $6. She sells 12 boxes of cookies on Monday, 16 boxes of cookies on Tuesday, and 13 boxes of cookies on Wednesday. How much money has Jackie collected so far? Write a mathematical sentence, solve the problem, and explain your reasoning.