bokutosleftasscheek bokutosleftasscheek
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 bottles of water for $2.88. Find the unit price

Respuesta :

hannamarietessier200
hannamarietessier200 hannamarietessier200
  • 16-10-2020

Answer:27 ://///

Step-by-step explanation:

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-10-2020

Answer:

$.48 per bottle

Step-by-step explanation:

The unit price is the total price divided by the number of items

2.88/6

$.48 per bottle

Answer Link

Otras preguntas

when is the product of two integers less than or equal to both of the two factors
The people of Sumer planted wheat and irrigated their fields in order to have a surplus of food. a. True b. False
3x+15-7x=-7 solve for x
Convert 74.69 to expanded form
what is the derivative of 2x squared
The Aztecs established an empire in _____.
America changes through times of ___ and cooperation.
what reminded michael palin of a slice of melon
What is unusual about the asthenosphere's state of matter?
For revolutionaries like sam adams, the term____________ embraced a way of life a core ideology and an uncompromising commitment to liberty and equality A. Ind
ACCESS MORE