Respuesta :
Answer
She spent 6 dollars on each hair clip
Step-by-step explanation
The reason why this is, is she spent 30 dollars then divide that by 5.
Answer: $6.00
Explanation: If you divide 30 (the amount of money) by 5 (the number of paper clips) you would get 6 which is the unit rate
Explanation: If you divide 30 (the amount of money) by 5 (the number of paper clips) you would get 6 which is the unit rate