Respuesta :
Answer:
The period of that same pendulum on the moon is 12.0 seconds.
Explanation:
To determine the period of that same pendulum on the moon,
First, we will determine the value of g (which is a measure of the strength of Earth's gravity) on the Moon. Let the value of g on the Moon be [tex]g_{M}[/tex].
From the question, the strength of earth’s gravity is only 1/6th of the normal value. The normal value of g is 9.8 m/s²
∴ [tex]g_{M}[/tex] = [tex]\frac{1}{6} \times 9.8 m/s^{2}[/tex]
[tex]g_{M}[/tex] = 1.63 m/s²
From the question, T=2π√L/g
[tex]T = 2\pi \sqrt{\frac{L}{g} }[/tex]
We can write that,
[tex]T_{E} = 2\pi \sqrt{\frac{L}{g_{E} } }[/tex] .......... (1)
Where [tex]T_{E}[/tex] is the period of the pendulum on Earth and [tex]g_{E}[/tex] is the measure of the strength of Earth's gravity
and
[tex]T_{M} = 2\pi \sqrt{\frac{L}{g_{M} } }[/tex] .......... (2)
Where [tex]T_{M}[/tex] is the period of the pendulum on Moon and [tex]g_{M}[/tex] is the measure of the strength of Earth's gravity on the Moon.
Since we are to determine the period of the same pendulum on the moon, then, [tex]2\pi[/tex] and [tex]L[/tex] are constants.
Dividing equation (1) by (2), we get
[tex]\frac{T_{E} }{T_{M} } = \sqrt{\frac{g_{M} }{g_{E} } }[/tex]
From the question,
[tex]T_{E} = 4.9secs[/tex]
[tex]g_{E}[/tex] = 9.8 m/s²
[tex]g_{M}[/tex] = 1.63 m/s²
[tex]T_{M}[/tex] = ??
From,
[tex]\frac{T_{E} }{T_{M} } = \sqrt{\frac{g_{M} }{g_{E} } }[/tex]
[tex]\frac{4.9}{T_{M} } = \sqrt{\frac{1.63}{9.8} }[/tex]
[tex]\frac{4.9}{T_{M} } = 0.40783[/tex]
[tex]T_{M} =\frac{4.9}{0.40783 }[/tex]
[tex]T_{M} = 12.01 secs[/tex]
∴ [tex]T_{M} = 12.0secs[/tex]
Hence, the period of that same pendulum on the moon is 12.0 seconds.
Answer:
The period of that same pendulum on the moon is 12.0 s
Explanation:
Given;
period of a pendulum’s swinging, T=2π√L/g
the strength of earth’s gravity on moon, g₂ = ¹/₆(g₁)
period of pendulum on Earth, T₁ = 4.9 s
period of pendulum on moon, T₂ = ?
The length of the pendulum is constant, make it the subject of the formula;
[tex]T = 2\pi \sqrt{\frac{L}{g} }\\\\\frac{T}{2\pi} = \sqrt{\frac{L}{g}}\\\\(\frac{T}{2\pi} )^2 =\frac{L}{g}\\\\\frac{T^2}{4\pi^2} = \frac{L}{g}\\\\ L = \frac{gT^2}{4\pi^2}\\\\L_1 = L_2\\\\\frac{g_1T_1^2}{4\pi^2}= \frac{g_2T_2^2}{4\pi^2}\\\\g_1T_1^2 = g_2T_2^2\\\\T_2^2 = \frac{g_1T_1^2}{g_2} \\\\T_2 = \sqrt{\frac{g_1T_1^2}{g_2}}\\\\ T_2 = \sqrt{\frac{g_1T_1^2}{g_1/6}}\\\\ T_2 = \sqrt{\frac{6*g_1T_1^2}{g_1}}\\\\T_2 = \sqrt{6T_1^2}\\\\ T_2 = T_1\sqrt{6} \\\\T_2 = (4.9)\sqrt{6}\\\\ T_2 = 12.0 \ s[/tex]
Therefore, the period of that same pendulum on the moon is 12.0 s