contestada

A movie was 3 and one-half hours long. If Lily turned the movie off One-fourth of the way through, how much time did she spend watching it? StartFraction 1 Over 14 EndFraction of an hour StartFraction 7 Over 8 EndFraction of an hour 1 and StartFraction 1 Over 7 EndFraction of an hour 14 hours

Respuesta :

Answer:

StartFraction 7 Over 8 EndFraction of an hour

7/8 hour

Step-by-step explanation:

Total movie time = 3 1/2 hours

Lily turned the movie off One-fourth of the way through,

1/4 of 3 1/2

= 1/4 ×7/2

= 7/8 hour

how much time did she spend watching it.

Time spent watching the movie = 3 1/2 hour - 7/8 hour

= 7/2 - 7/8

= 14-7/8

= 7/8 hour

StartFraction 7 Over 8 EndFraction of an hour

Answer:

7/8 of an hour

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico