Respuesta :
Answer:
6.75m
Explanation:
To calculate the distance in this question, we can use the formula:
S = ut + 1/2at^2
Where; S = distance
u = initial velocity = 0m/s
t = 3s
a = 1.5m/s^2
Hence:
S = (0 × 3) + 1/2 (1.5 × 3 × 3)
S = 0 + 1/2 (13.5)
S = 13.5/2
S = 6.75
Therefore, the car will travel 6.75m in 3seconds.
To find the distance traveled by the car in 3 seconds is equal to 6.75 meters.
Given the following data:
- Initial velocity = 0 m/s (since it starts from rest).
- Acceleration = 1.5 [tex]m/s^2[/tex]
- Time = 3 seconds.
To find the distance traveled by the car in 3 seconds, we would apply the second equation of motion:
The second equation of motion.
Mathematically, the second equation of motion is given by the formula;
[tex]S=ut +\frac{1}{2} at^2[/tex]
Where:
- S is the distance traveled.
- u is the initial velocity.
- a is the acceleration.
- t is the time measured in seconds.
Substituting the given parameters into the formula, we have;
[tex]S=0(3) +\frac{1}{2} \times 1.5 \times 3^2\\\\S=\frac{1}{2} \times 1.5 \times 9\\\\S = 1.5 \times 4.5[/tex]
Distance, S = 6.75 meters.
Read more on acceleration here: https://brainly.com/question/24728358