Complete Question
The diagram for this question is shown on the first uploaded image
Answer:
The tension in the rope on the left of the mountain climber is [tex] T_a = 1106 \ N [/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The weight of the mountain climber is m = 555 N
Generally from the diagram , the total amount of force acting on the rope along the vertical axis at equilibrium is mathematically represented as
[tex]T_a* cos 65 -555 + T_b * cos(85) = 0[/tex]
Here [tex]T_a, T_b[/tex] are the tension of the rope on the left and on the right hand side
So
[tex]0.423T_a + 0.0871T_b = 555[/tex]
=> [tex] 0.0871T_b = 555 - 0.423T_a[/tex]
=> [tex] T_b = \frac{555 - 0.423T_a}{0.0871}[/tex]
Generally from the diagram , the total amount of force acting on the rope along the horizontal axis at equilibrium is mathematically represented as
[tex]T_a* sin 65 - T_b * sin(85) = 0[/tex]
=> [tex] 0.9063T_a - 0.9962T_b = 0[/tex]
=> [tex] 0.9063T_a = 0.9962T_b [/tex]
=> [tex] 0.9063T_a = 0.9962[\frac{555 - 0.423T_a}{0.0871}] [/tex]
=> [tex] 0.9063T_a = [\frac{552.891 - 0.421T_a}{0.0871}] [/tex]
=> [tex] 0.0789T_a = [552.891 - 0.421T_a[/tex]
=> [tex] 0.4999T_a = 552.891 [/tex]
=> [tex] T_a = 1106 \ N [/tex]