How do I do this problem? Cookies are on sale! Today each cookie costs $0.75 less than the normal price! Right now i you buy 7 of them, it will only cost $2.80!
Write an equation to determine the normal price of each cookie (c)
Find the normal price of each cookie

Respuesta :

If you bought 7 cookies and each of the were $0.75 less. Than you would multiply $0.75 by 7 and then add it to $2.80.
To find the unit price (cost per cookie) you would divide your new cost buy 7.
Normal price of each cookie is $1.15.
ACCESS MORE