estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

which two numbers add up to 6 and multiply into36
What is the approximate date for the Earth's formation? A. 4 billion BC B. 4.5 billion BC C. 4,000 BC D. 1 trillion BC E. It was there forever
Oxygen, nitrogen, and carbon are all _____. metalloids nonmetals metals halogens
What is a 15% tip for a mean that is 44$
a travel agency charges $64 for each bus ticket and $82 for each train ticket. how much does it cost to buy 3 bus tickets and 4 train tickets
karen deposited $8500 in a college savings account for her grandson. the account earns an annual simple interest rate of 6.5%. how much money will she have at t
What is the Gross Domestic Product (GDP)?
please help Read the scenario below. Which of the characters in the scenario plays a role most similar to the Ottoman Empire at the beginning of the Age of Exp
He led the Communist Party of China to victory in the Chinese Civil War. · He implemented the "Great Leap Forward" in 1958 and the "Cultural Revolution" in 196
70 liters equal how many gallons