Three of the choices are unit rates for the price of milk. Which choice is NOT?

$1.00 per 8 ounces


$1.30 per pint


$3.47 per gallon


$2.80 per quart

Respuesta :

$1.00 per 8 ounces

This is not the unit rate , because this $1.00 is the rate for 8 units , not for 1 unit , while all other options have rate for 1 unit only.

Answer:

A.$1.00 per 8 oz

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE