weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

Complete all steps of the activity below, and answer the questions in Step 6 in the space below. Step 1: Partner up with another student. If you are unable to p
I need HELP ASAP like NOW
A student asks the question: "How does an object's mass affect its motion?" Which of the following is a testable hypothesis for this question
Six hundred six and six hundredths in standard form.
a party rental company has chairs and tables for rent the total cost to rent 2 chairs and 3 tables is 29 dollars the total cost to rent 6 chairs and 5 tables is
Why are communication signals important in everyday life?
Does Air pollution cause higher rates of asthma
please factor completely !Thank yoy
What is the answer
It's due in 2 hours!!!