anonymoushuman9
anonymoushuman9 anonymoushuman9
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

rodney buys 6 pounds of bananas for 5.10$. how much do bananas cost?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 07-10-2020

Answer:

  $0.85 per pound

Step-by-step explanation:

The cost in dollars per pound is found by dividing dollars by pounds:

  $5.10/(6 lb) = $0.85 /lb

Bananas cost $0.85 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

3 A specific amount of energy is emitted when excited electrons in an atom in a sample of an element return to the ground state. This emitted energy can be used
The _________ of a fraction is the part that tells how many units the fraction contains
Which sentence correctly forms the plural of the letter r? A. I wrote extra r's at the end of roarrr to show the sound the lion made. B. I wrote extra rs' at th
What multiplies to -300 and adds to 20
Which term is best illustrated using this passage? (1) golden age (2) divine right (3) spheres of influence (4) global interdependence
What event kicked off the French Revolution? A. The beheading of Louis XVI B. The beheading of Robespierre C. The Battle of the Rhine
Which word in this sentence is an open compound? Sojourner Truth was a former slave who traveled throughout New England and the Midwest speaking out against sla
Which situation came first? (1) Spain introduced the encomienda system. (2) Portugal claimed Brazil. (3) Spain and Portugal competed for colonies in the America
Why did Stalin start a policy of rapid industrialisation in the late 1920s?
how does a snowy owl use camouflage