yaretziromero1585 yaretziromero1585
  • 30-09-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $10 for a 2.5-pound package of ground beef, what is the price per pound (for one pound)?

Respuesta :

egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 30-09-2020

Answer: $4 per 1 pound of package of ground beef.

Step-by-step explanation: Simply find the cost of 1 pound by dividing 10 by 2.5. 10/2.5 = 4.

Answer Link

Otras preguntas

What is 10.18 repeating as a fraction? (only the 8 is repeating)
shade some or all of the grids to show that 2 one is the same as 20 tenths explain
Shawn wants to model the number 13,450 using base - ten blocks. How many large cubes, flats, and longs does he needs to model the number?
me podrian decir la sifra de esta tarea 8p+5=6p+1
Adam is scuba diving. He descends 5 feet below sea level. He descends the same distance 4 more times. What is Adam's final elevation?
The least common multiple of two numbers is 22. One number is even, and one number is odd What are the numbers? .
The venus fly trap is different from most other green plants because it
What is the degree for 8xy
Do all 6 digits numbers have 6 addenda in their expanded form
Please help out and if you can leave a formula
ACCESS MORE