3. A tennis ball is thrown straight up into the air with an initial velocity of 8.9 m/s. -9.81 gravity
a. How long does it take to reach its highest point?
b. How high does the ball travel?​

Respuesta :

Answer:

a. time is 0.91s

b. height is 4.04m

Explanation:

  • t = u/g
  • t = 8.9/9.81 = 0.91s
  • the time it takes for the tennis ball to reach its highest point is 0.91 seconds

  • S = u²/2g
  • S = 8.9²/2x9.81
  • s = 79.21/19.62
  • s = 4.04m
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico