sarabezich2020 sarabezich2020
  • 30-09-2020
  • Mathematics
contestada

A pet store sells a 50-pound bag of kitty litter for $18.
What is the price per pound of the kitty litter?

Respuesta :

foodball23 foodball23
  • 30-09-2020

Answer:

$.36

Step-by-step explanation:

$18 divided by 50lbs is $.36

Answer Link
John1529 John1529
  • 30-09-2020
$0.36 18/50=0.36 0.36 times 50=18
Answer Link

Otras preguntas

About how long ago did humans arrive in the Americas
Market failure is said to occur whenever: prices rise some consumers who want a good do not obtain it because the price is higher than they are willing to pay.
I need help with starting the equation or getting the answer please
what is inflation and why did it occur?
Which expression is equal to 2sqrt-32?
Find a formula for the described function. A rectangle has area 49 m2. Express the perimeter of the rectangle as a function of the length L of one of its sides.
please hellppp im really stuck on this one​
what problem does socialism try to solve? ​
Half a number is at least 2 units from 20. Please need help!!!
How many personal pronouns are in the passage? (Do not count any reflexive, intensive, or indefinite pronouns.) "For that which I do I allow not: for what I wou
ACCESS MORE