Answer:
The statistical uncertainty of this measurement is 0.3 s.
(A) is correct option.
Explanation:
Given that,
Time for a ball to fall is measured three time as,
[tex]t_{1}=4.8\ s[/tex]
[tex]t_{2}=8.2\ s[/tex]
[tex]t_{3}=7.4\ s[/tex]
The same uncertainty of ± 0.4 s.
We need to calculate the statistical uncertainty of this measurement
Using formula of statistical uncertainty
[tex]uncertainty=\sqrt{(\dfrac{\mu}{t_{1}})^2+(\dfrac{\mu}{t_{2}})^2+(\dfrac{\mu}{t_{2}})^2}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]uncertainty=\sqrt{(\dfrac{0.4}{4.8})^2+(\dfrac{0.4}{8.2})^2+(\dfrac{0.4}{7.4})^2}[/tex]
[tex]uncertainty=0.1\ s[/tex]
The nearest answer will be 0.3 s.
Hence, The statistical uncertainty of this measurement is 0.3 s.
(A) is correct option.