itsjustamix26 itsjustamix26
  • 30-09-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of oranges costs 2$ less than a pound of pears. Together, ten pounds of oranges and eight pounds of pears cost $61. How much would three pounds of pears cost?

Respuesta :

mikaela1509
mikaela1509 mikaela1509
  • 30-09-2020

Answer:

61÷2= 30.5

3 pounds of pears would cost $30.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

“Her round face looked darker, and the gentleness of her eyes, the thin, arching eyebrows, seemed weary. I brushed the few strands of gray, brittle hair from he
GEOMETRY. PLEASE HELP ASAP! O.o Find the area. The figure is not drawn to scale. A. 28.5 ft^2 B. 11 ft^2 C. 22 ft^2
Buddhism spread from __________ and China to Japan. A. Korea B. Taiwan C. Mongolia D. Indonesia
What does ?comó descansa Juan Antonio? mean.
Which comes first domain or range
Convert 224% to a fraction or mixed number in simplest form. (In case you can't read it)
adding 1/2 to 1/4 equals
2 Japanese city that were destroyed on the atomic bomb
We cannot see evaporation occurring because water vapor is invisible. How can we tell it is happening
Which of the following is an example of an abiotic factor
ACCESS MORE