Answer:
Explanation:
According to newtons second law, Force = mass* acceleration.
Given
Force = 1930 N
Mass of pumpkin = 2 kg
Required
Acceleration of the pumpkin
From the formula;
acceleration = Force/mass
acceleration = 1930/2
acceleration = 965m/s²
Hence the acceleration of a 2kg pumpkin if launched by a force of 1930 N is 965m/s²