Respuesta :
Answer:
1,032,829,826.49kgm/s
Explanation:
Momentum is defines as the product of mas of a body and its velocity,
Given
Mass of Being 747 =
Velocity = 253m/s
Required
Momentum of the body
Substituting the required value into the formula;
Momentum = 4,082,331.33 kg * 253
Momentum = 1,032,829,826.49 kgm/s
Therefore the momentum of the body is 1,032,829,826.49kgm/s
The momentum of fully loaded Boeing 747 is [tex]1.032 \times 10^{9} \;\rm kg.m/s[/tex].
Given data:
The mass of fully loaded Boeing 747 is, m = 4,082,331.33 kg.
The velocity of cruising is, v = 253 m/s.
The concept of momentum says that the impact created by the applied force is known as momentum. It is expressed as product of mass and velocity.
Then the expression is,
p = mv
Soling as,
[tex]p = 4,082,331.33 \times 253\\\\p=1.032 \times 10^{9} \;\rm kg.m/s[/tex]
Thus, we can conclude that the momentum of fully loaded Boeing 747 is [tex]1.032 \times 10^{9} \;\rm kg.m/s[/tex].
Learn more about the momentum here:
https://brainly.com/question/19689434