A rock has a mass of 416 grams and when placed in a beaker of water, the level rose to 523 mL. The beaker was originally filled with 360 mL of water. What is its density?

Respuesta :

Answer:

The answer is

2.55 g/mL

Explanation:

The density of a substance can be found by using the formula

[tex]density = \frac{mass}{volume} \\[/tex]

From the question

mass = 416 g

volume = final volume of water - initial volume of water

volume = 523 - 360 = 163

volume = 163 mL

The density is

[tex]density = \frac{416}{163} \\ = 2.552147239...[/tex]

We have the final answer as

2.55 g/mL

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico