envyseok
contestada

What is the velocity of a person walking to the office from Mrs. Dozler's class if the person travels 50m in 60 seconds?

Respuesta :

Answer:

Velocity (v) = 0.83 m/s

Explanation:

We know that

[tex]Velocity = \frac{Displacement}{Time} [/tex]

So here distance displaced by the person = 50m

Time taken by the person = 60 sec

So velocity of the person =

[tex] \frac{50}{60} = 0.83 \: m/s [/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico