aftershock2115 aftershock2115
  • 30-09-2020
  • Mathematics
contestada

Pepper jackie purchased 3.5 pounds of jelly beans for $1.19 per pound. How much did she spend on jelly beans, to the nearest cent?

Respuesta :

Keving63
Keving63 Keving63
  • 01-10-2020

Answer: 4.17

$1.19 *3.5 = 4.165

Step-by-step explanation:

first multiply the two numbers. then round to the nearest cent. since there is a 5 behind the 6 you round up 7. it there would of been a 4 or less behind the 6 you would round down to 6.

Answer: 4.17

Answer Link

Otras preguntas

Martin charges $10 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend he raked 24 bags of leaves. How much money did he earn?
Why does dever always have a lower station pressure than chicago?
How is momentum conserved in a system wich two satellites connect
Why was the era of Mongol dominance so short-lived and what were some of the consequences of its disintegration?
Suppose a right triangle has one leg of the length 5cm. The hypotenuse is twice as long as the other leg. Find the missing two sides of the right triangle
WILL MEDAL Which event came directly before Texas seceded from the union A Texas iss
A house divided against itself cannot stand. Which of the following best explains the meaning of Lincoln’s statement? Popular vote, not state legislators, sho
1.     The table shows a linear function. x -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 ---------------------- f (x) -11 -5 3 13 21 29 37 45 53   (a)   Determine the difference of
Orbitals which valence electrons are found for calcium
4p + 1 > −7 or 6p + 3 < 33?