cristina1125 cristina1125
  • 30-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of halibut cost $16 what is the unit rate for 1 pound

Respuesta :

birlask3 birlask3
  • 30-09-2020

Answer:

so it should cost dollar of 8

Answer Link

Otras preguntas

List the three things antin perceived free in America? And which of these did she regard as most important?
Can someone tell how to do this?
Which statement is true?
hich would be most helpful when comparing PelIt would be most helpful to consider PenelopeIt would be most helpful to consider OdysseusIt would be most helpful
if a rectangle is 95 meters long and 65 meters wide what is the diagonal​
Please help me! I’m desperate
Athena hiked 6 miles in 2 hours . Which of the following can be represented by an equivalent ratio ? Explain your thinking • 4 miles in 1 hour • 12 miles in 4
90 PTS HELP Maria has already written 2/5 of her 1,000 word essay. If she continues writing at the same pace of 6 words per minute, which expression shows the a
How do you find the whole number from a percentage increase?(Give an example)
in the number 549.062 which number is in the 100th place