Respuesta :

Answer:

The answer is 10132.5 g

Step-by-step explanation:

The mass of a substance when given the density and volume can be found by using the formula

mass = Density × volume

From the question

volume of silver = 965 cm³

density = 10.5 g/cm³

The mass of silver is

mass = 965 × 10.5

We have the final answer as

10132.5 g

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico