Mary is making pillows for her Life Skills class.She bought 2 2/1 yards of fabric.Her total cost was $15.What was the cost per yard?

Respuesta :

this is a unit rate problem.

to find the unit rate:

2 2/1 ÷ 15
if you change the mixed number to an improper fraction it will be 4/1
so its 4/1 or 4 ÷ 15 (15÷4)

it will give you $3.75
so, $3.75 per yard :)
ACCESS MORE