Twelve large bottles of water cost $9.
1) How many bottles can you buy for $3?
2) What is the cost per bottle of water? 

Question 3 options:

Respuesta :

Answer:

1) How many bottles can you buy for $3?

Answer : 4

2) What is the cost per bottle of water?

Answer: $0.75

Step-by-step explanation:

Cost of 12 bottles = $9

we have to find cost of 1 bottle so lets divide LHS and RHS by 12

Cost of 12/12 bottles = $9/12

Cost of 1 bottle = $3/4 = $0.75

Thus,  Answer to

2) What is the cost per bottle of water?

Answer : $0.75

____________________________________

1) How many bottles can you buy for $3?

let the number of bottles that can be bought for $3 is x

cost of 1 bottle = $0.75

cost of x bottles = cost of 1 bottle*x = $0.75x

cost of x bottles is also $3

therefore,

$0.75x = $3

x = $3/$0.75 = 4

Thus, 4 bottles can be bought for $3 -----answer

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico