Answer:
a
[tex]t = 3.798 \ s [/tex]
b
[tex]S = 67.91 \ m [/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The height of the helicopter is [tex]h= 235 ft[/tex]
The height of the bed of the truck is [tex]h_b = 3 \ ft[/tex]
The speed of the truck is [tex]v = 40 \ miles / hour = \frac{40 * 1609.34}{3600} = 17.88 \ m/s[/tex]
Generally the distance between the truck bed and the helicopter is mathematically represented as
[tex]H = h - h_b[/tex]
=> [tex]H = 235 -3[/tex]
=> [tex]H = 232 \ ft [/tex]
Converting to meters
[tex]H = \frac{ 232}{3.281} = 70.7 \ m [/tex]
Generally the time at which the helicopter should drop the package is mathematically represented as
[tex]t = \sqrt{\frac{2 * H}{g} }[/tex]
[tex]t = \sqrt{\frac{2 * 70.7}{9.8} }[/tex]
[tex]t = 3.798 \ s [/tex]
Generally distance of the helicopter from the drop site at time t = 0 s is
[tex]S = v * t[/tex]
=> [tex]S = 17.88 * 3.798[/tex]
=> [tex]S = 67.91 \ m [/tex]