Answer:
[tex]v=6.0MeV\\h=6.626\cdot10^{-34}\\dq=33\\[/tex]
Solution
[tex]m_\alpha =6.64\cdot 10^{-27}\\\lambda=\frac{h}{p}\\p=\sqrt{2m\cdot V}\\\lambda=\frac{6.628 \cdot10^{-34}}{\sqrt{2(6.64\cdot10^{-27})(6\cdot10^6)}}\\\\\lambda =2.35\cdot10^{-34}\\Fluence Rate =\frac{d(N)}{d(t)\cdot d(S)}=\frac{d(N)\cdot d(q)}{d(q)\cdot d(t)\cdot d(S)}=\frac{d(N)}{d(q)}\frac{V} {\cdot d(S)}\\\\\=\frac{6\cdot 10^6}{33} \cdot\frac{0.08\cdot10^{-9}}{4\cdot\pi\cdot25\cdot10^{-4}}\\\\=0.000463\\E_p=4.63\cdot10^{-4}\\[/tex]
[tex]=\frac{6*10^6\cdot 0.08*10^{-9}}{33\cdot4\pi\cdot 25*10^-4} \\\\E_P=4.63*10^{-4}[/tex]
Explanation:
First enlist all the variables
then solve using calculator