Answer:
Explanation:
1) acceleration is the change in velocity of a body with respect to time.
acceleration = velocity/time
Given
velocity = 139m/s
time = 20secs
acceleration = 139/20
acceleration = 6.95m/s²
Hence its average acceleration during the first 20 seconds of the launch is 6.95m/s²
2) Speed is the rate of change of distance with respect to time.
average speed = distance/time
Time = distance/speed
Time = 100/7823
Time = 0.013s
3) Using the equation of motion v² = u²+2as
v² = 0²+2(15)(60)
v² = 30*60
v² =1800
v = √1800
v = 42.43m/s