Answer and Explanation:
The computation is shown below:-
a. Factory overhead rate for Factory 1 = Estimated factory overhead cost ÷ Estimated machine hours for year
= $18,500,000 ÷ 600,000
= $30.83
b. Factory overhead rate for Factory 2 = Estimated factory overhead cost ÷ Estimated direct labor hours for year
= $10,200,000 ÷ 600,000
= $40.80
c. The journal entry is shown below:-
1. Work in process Dr, $13,115,000 (610,000 × $21.50)
To Factory overhead $13,115,000
(Being the factory overhead is recorded)
2. Work in process Dr, $9,996,000 (245000 × $40.80)
To Factory overhead $9,996,000
(Being the factory overhead is recorded)
d. For Factory 1
= $12,990,000 - $13,115,000
= $125,000 Credit Overapplied
For Factory 2
= $10,090,000 - $9,996,000
= $94,000 Debit Underapplied