Answer:
The horizontal conductivity is 41.9 m/d.
The vertical conductivity is 37.2 m/d.
Explanation:
Given that,
Thickness of A = 8.0 m
Conductivity = 25.0 m/d
Thickness of B = 2.0 m
Conductivity = 142 m/d
Thickness of C = 34 m
Conductivity = 40 m/d
We need to calculate the horizontal conductivity
Using formula of horizontal conductivity
[tex]K_{H}=\dfrac{H_{A}K_{A}+H_{A}K_{A}+H_{A}K_{A}}{H_{A}+H_{B}+H_{C}}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]K_{H}=\dfrac{8.0\times25+2,0\times142+34\times40}{8.0+2.0+34}[/tex]
[tex]K_{H}=41.9\ m/d[/tex]
We need to calculate the vertical conductivity
Using formula of vertical conductivity
[tex]K_{V}=\dfrac{H_{A}+H_{B}+H_{C}}{\dfrac{H_{A}}{K_{A}}+\dfrac{H_{B}}{K_{B}}+\dfrac{H_{C}}{K_{C}}}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]K_{V}=\dfrac{8.0+2.0+34}{\dfrac{8.0}{25}+\dfrac{2.0}{142}+\dfrac{34}{40}}[/tex]
[tex]K_{V}=37.2\ m/d[/tex]
Hence, The horizontal conductivity is 41.9 m/d.
The vertical conductivity is 37.2 m/d.