Answer:
The probability that a randomly selected person who tests positive for the predisposition by the test actually has the predisposition is 0.6049.
Step-by-step explanation:
We are given that it is believed that 3% of people actually have this predisposition. The test is 99% accurate if a person actually has a predisposition.
The test is 98% accurate if a person does not have a predisposition.
Let the probability that people actually have predisposition = P(PD) = 0.03
The probability that people do not have a predisposition = P(PD') = 1 - P(PD) = 1 - 0.03 = 0.97
Let A = event that the test is accurate
So, the probability that the test is accurate if a person actually has a predisposition = P(A/PD) = 0.99
The probability that the test is correct if a person actually has a predisposition = P(A/PD') = 1 - 0.98 = 0.02
Now, the probability that a randomly selected person who tests positive for the predisposition by the test actually has the predisposition = P(PD/A)
We will use Bayes' theorem to calculate the above probability.
P(PD/A) = [tex]\frac{P(PD) \times P(A/PD)}{P(PD) \times P(A/PD) + P(PD') \times P(A/PD')}[/tex]
= [tex]\frac{0.03 \times 0.99}{0.03 \times 0.99+0.97 \times 0.02}[/tex]
= [tex]\frac{0.0297}{0.0491}[/tex] = 0.6049.