bhel66
contestada

a net horizontal force of 5000N is applied to a stalled car whose mass is 1500kg. what will be the car's speed after 10s?​

Respuesta :

Answer:

v=33.3ms⁻¹

Explanation:

F=ma

a=F/m

a=5000/1500

a=3.33ms⁻²

v=u+at

v=0+3.33×10

v=33.3ms⁻¹

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico