7yz
contestada

A bed lamp is switched on for 10 minutes. It works on a current of 0.5A. How much charge flowed?

Respuesta :

Explanation:

I=q/t

q=I*t

given

t=10min=600sec

I=0.5

[tex]q = it \\ = 0.5 \times 600 \\ = 300coulomb[/tex]

Charge q=It

I - Current

t - time

q=0.5*10=5C

What is charge?

Charge is a characteristic of a unit of matter that expresses the extent to which it has more or fewer electrons than protons.

What is current?

  • "Current is the flow of electrical charge carriers like electrons"
  • Current is the ratio of charge to time.
  • The formula for current is I=q/t

q= charge

t= time

Know more about electric charge here

https://brainly.com/question/9194793

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico