Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
Per pound of candy = 18.60 ÷ 3 = 6.2
No you cannot even buy a candy for 1
Answer: a) $6.20 per pound b) 5/31 pound per $1
Step-by-step explanation:
[tex]\dfrac{\$18.60}{3\ lbs}\div \dfrac{3}{3}=\dfrac{\$6.20}{lb}\quad \rightarrow \quad \large\boxed{\$6.20\ per\ lb}[/tex]
[tex]\dfrac{ 1\ lb}{\$6.20}\div \dfrac{6.20}{6.20}=\dfrac{\frac{1}{6.20}\ lb}{\$1.00}\quad =\dfrac{\frac{10}{62}\ lb}{\$ 1.00}\quad =\dfrac{\frac{5}{31}\ lb}{\$1.00}\quad \rightarrow \quad \large\boxed{\dfrac{5}{31}\ lb\ per\ \$1}[/tex]