Respuesta :

Answer:

6.667 m/s

Explanation:

500 meters = 75 seconds

500 meters / 75 seconds = 6.667 m/s

500m/75 sec = 6.6m/sec

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico