Tyrieana Tyrieana
  • 30-09-2020
  • Mathematics
contestada

Stephanie spent $31.20 on ten fancy pens. How much did each pen cost?

Respuesta :

Tiffdaunicorn
Tiffdaunicorn Tiffdaunicorn
  • 30-09-2020

Answer: Each pen cost $3.12

Step-by-step explanation:

If you divide 31.20 by 10 you will get 3.12. Each pen costs the same amount so that amount ten times would equal $31.20. To find out how much one pen costs you need solve for only one out of these ten pens which is why you divide.

Answer Link

Otras preguntas

How did this rebellion affect history of The Baptist War?
If someone could assist me with this, i will be very greatful!​
Pages in a book are numbered from 1 to 1001. How many of these page numbers include the digit 7?
11. During the seventeenth century, indentured servants: a. made up less than one-third of English settlers in America. b. had to surrender their freedom for a
b) ¿Con qué fin Hernán Cortés mandó atar a los mensajeros ytiros de artillería?​
plz help me i need help
WHOEVER ANSWERS QUESTIONS 5 AND 6 WILL BE GIVEN BRAINLEIST FROM ME!!!
How many O atoms are in 7.39 g CO2?
. In the box below, type a division sentence for this repeated subtraction sentence. ​ 24-y-y-y-y-y-y-y-y=024−y−y−y−y−y−y−y−y=0
I need like 2-3 sentences. What do you know about the Social Security Act? This is for African American History..