If you have an initial water level in a graduated cylinder of 15 mL and your
final water level after placing a 2g aluminum piece of metal in it is 19 mL,
what is the density of the aluminum in g/mL?
Formula? Work? Answer?

Respuesta :

Answer:

The answer is

0.5 g/mL

Explanation:

The density of a substance can be found by using the formula

[tex]density = \frac{mass}{volume} \\[/tex]

From the question

mass of aluminum = 2 g

volume = final volume of water - initial volume of water

volume = 19 - 15 = 4

volume = 4 mL

The density of the metal is

[tex]density = \frac{2}{4} = \frac{1}{2} \\ [/tex]

We have the final answer as

0.5 g/mL

Hope this helps you

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico