Respuesta :
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
a
[tex]v_y = 5.14 \ m/s[/tex]
b
[tex]\Delta t = 0.5248 \ s [/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The maximum height is H = 2.70
The Range is R = 12.9 m
Generally from projectile motion we have that
[tex]Range = \frac{ u^2 sin2(\theta)}{g}[/tex]
[tex]12.9 = \frac{ u^2 sin2(\theta)}{g}[/tex]
Generally from trigonometric identity
[tex]sin 2(\theta) = 2sin (\theta) cos(\theta)[/tex]
So
[tex]12.9 = \frac{ u^2 2sin(\theta) cos(\theta)}{g}[/tex]
=> [tex]u^2 * 2sin(\theta) cos(\theta) = 12.9 * g[/tex]
[tex]u^2 * 2sin(\theta) cos(\theta) = 12.9 * 9.8[/tex]
[tex]u^2 *2sin(\theta) cos(\theta) = 126.42 \ \cdots (1)[/tex]
Also the maximum height is
[tex]H = \frac{u^2 sin^2 (\theta)}{2g}[/tex]
=> [tex]2.70 = \frac{u^2 sin^2 (\theta)}{2g}[/tex]
=> [tex]u^2 sin^2 (\theta) = 2.70 * 2 * g[/tex]
=> [tex]u^2 sin^2 (\theta) = 2.70 * 2 * 9.8[/tex]
=> [tex]u^2 sin^2 (\theta) = 52.92\cdots (2)[/tex]
Dividing equation 2 by (1)
[tex]\frac{u^2 sin^2 (\theta)}{u^2 *2sin(\theta) cos(\theta)} =\frac{52.92}{126.42 }[/tex]
=> [tex]tan(\theta ) = \frac{52.92}{126.42 }[/tex]
=> [tex]\theta = tan^{-1} [0.4186][/tex]
=> [tex]\theta =22.71^o [/tex]
So
From equation 1
[tex]u^2 *2sin(22.71) cos(22.71) = 126.42 \ \cdots (1)[/tex]
=> [tex]u = 13.322 \ m/s[/tex]
Generally the vertical component of the initial velocity is mathematically evaluated as
[tex]v_y = usin (\theta)[/tex]
=> [tex]v_y = 13.322 * sin (22.71)[/tex]
=> [tex]v_y = 5.14 \ m/s[/tex]
Generally the time taken is mathematically represented as
[tex]\Delta t = \frac{u sin (\theta )}{g}[/tex]
=> [tex]\Delta t = \frac{13.322 sin (22.71 )}{9.8}[/tex]
=> [tex]\Delta t = 0.5248 \ s [/tex]
