Respuesta :
Answer:
Here
u
=
10
,
a
=
5
,
t
=
10
s
=
u
t
+
1
2
a
t
2
s
=
10
×
10
+
1
2
×
5
×
100
s
=
100
+
250
s
=
350
m
e
t
e
r
s
Answer link
The velocity of the boat after 10 seconds is 30 m/s.
Given the following data:
- Initial velocity, U = 10 m/s
- Acceleration, a = [tex]2 \;m/s^2[/tex]
- Time, t = 10 seconds.
To find the velocity of the boat after 10 seconds, we would use the first equation of motion;
Mathematically, the first equation of motion is given by the formula;
[tex]V = U + at\\\\V = 10 + (2)(10)\\\\V = 10 + 20[/tex]
Final velocity, V = 30 m/s.
Therefore, the velocity of the boat after 10 seconds is 30 m/s.
Read more: https://brainly.com/question/8898885