A sample of gas has a volume of 5.00 L at 225 kPa. If the volume is reduced to 2.50 L, what will the pressure be?

Respuesta :

Answer:

The answer is 450 kPa

Explanation:

In order to find the pressure we use Boyle's law which is

[tex]P_1V_1 = P_2V_2[/tex]

where

P1 is the initial pressure

P2 is the final pressure

V1 is the initial volume

V2 is the final volume

Since we are finding the final pressure

[tex] P_2 = \frac{P_1V_1}{ V_2} \\ [/tex]

From the question

P1 = 225 kPa = 225 , 000 Pa

V1 = 5 L

V2 = 2.5 L

We have

[tex]P_2 = \frac{225000 \times 5}{2.5} = \frac{1125000}{2.5} \\ = 450000[/tex]

We have the final answer as

450 kPa

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS