Seudónimo Seudónimo
  • 19-09-2016
  • Mathematics
contestada

A can of favorite dog food holds 14 oz. Four cans are $1.00. The price of three cans of delight beef dog food, each containing 12 oz, is 0.58 Which is the better buy?

A can of favorite dog food holds 14 oz Four cans are 100 The price of three cans of delight beef dog food each containing 12 oz is 058 Which is the better buy class=

Respuesta :

keiratiwari
keiratiwari keiratiwari
  • 13-07-2018

The 12 ounce can, because it only costs $.58 for 36 ounces, which means each ounce costs $.016, whereas the 14.5 ounce cans cost $1.00 for 58 ounces, which means each ounce costs $.017.

Answer Link

Otras preguntas

please solve this please​
v is the midpoint of RU and T is the midpoint of SU If RS=w and TV=w–23, what is the value of w?
If the resistance reading on a dmm’s meter face is 22.5 ohms and the range selector switch is set to the R x 100 range what’s the actual measured resistance of
In this task, you’ll perform a re-randomization simulation to determine whether the difference of the sample means is statistically significant enough to be att
What is the output of this Python program, if the user types 3 as input?
Can you help please answer will give Max points
Determine the slope for the equation. I started it but got stuck​
Phân tích x³-6x²+11x-6
help solve for x pt2.
1.Which of the following forms only Ionic Bond?1)Ca 2)C 3)Si 4)P2.How many atoms of Na are present in 92 a.m.u of it?a)4 b)5