A roller coaster containing four cars is accelerating at 15 m/s2 before it comes to an abrupt stop at the end of the ride. The mass of one car is 200 kg. How much force was exerted on the roller coaster to bring it to a stop?​

Respuesta :

Answer: 12,000 Newton’s

Explanation: multiply by the number of cars the 200 kg.

The force exerted on the roller coaster to bring it to stop is 12000 N.

Given data:

The magnitude of acceleration of car is, [tex]a = 15 \;\rm m/s^{2}[/tex].

The mass of each car is, m = 200 kg.

As per the Newton's second law, the force is given as the product of acceleration and the mass of object. Then the force exerted on each car is,

F = ma

And the force exerted on the roller coaster is,

F' = 4F

F' = 4ma

Solving as,

[tex]F' = 4 \times 200 \times 15\\\\F' = 12000\;\rm N[/tex]

Thus, we can conclude that the force exerted on the roller coaster to bring it to stop is 12000 N.

Learn more about the Newton's second law here:

https://brainly.com/question/19860811

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico