The population of deer in the area next year will increase from that of the previous year by 24%. Hence, the number of deer in the area will be 279
The initial population of deer = 225
The percentage increase in deer population = 24 %
The amount of deer in the area the following year can be calculated thus :
(1 + 0.24) × 225
1.24 × 225 = 279
Therefore, the population of deer in the population the following year would be 279
Learn more :https://brainly.com/question/18796573