josephmendoza101107 josephmendoza101107
  • 29-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 5 ounces of raisins for \$4 dollar sign, 4. How much do raisins cost per ounce? \$
dollar sign How many ounces of raisins can be bought for \$1dollar sign, 1? ounces

Respuesta :

davispca
davispca davispca
  • 29-09-2020

Answer:

Answer:

Cost of raisin per ounce = $0.8

Step-by-step explanation:

Solution:

Number of ounces = 5 ounces

Price of 5 ounces= $4

Cost of raisin per ounce = ?

To find out the price per ounce, simply take the total dollar amount of the product and divide it by the number of ounces.

Formula = Price/Number of ounces

= 4/5

=$0.8

Cost of raisin per ounce = $0.8....

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

0.056 divided by -0.004
If 112 g fr combines with 48 g of O2 how much fe2O3 is formed
2(y-1/2)=-(3y-1)+3 solve using distributive property
mention any 2 other special features of the form having left handed spiral
5y+2(3y-1)=1y-(y+2)=
100 points!!! If the moon revolved around Earth twice as fast, would solar eclipses be more or less frequent A.More frequent, because the moon would come betw
Factor completely 7x^2+28x-35
how do you say "i cant find her" in spanish?
Duive. 1. Eight is added to a number and the sum is doubled, the result is -11 less than the number. Find the number
Jackson is starting an exercise program. The first day he will spend 30 minutes on a treadmill. He will increase his time on the treadmill by 2 minutes each day