Answer:
The answer is
Explanation:
The mass of a substance when given the density and volume can be found by using the formula
From the question
volume of blood = 473.176 mL
density = 1.06 g/mL
The mass of the blood is
mass = 473.176 × 1.06 = 501.56656
We have the final answer as
Hope this helps you