kimp5452 kimp5452
  • 29-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jenna bot 2.4 pounds of strawberries for $3.48 how much did the strawberries cost per pound

Respuesta :

daryltuts daryltuts
  • 29-09-2020

Answer:

1 dollar and 45 cents

Step-by-step explanation:

simply divide 3.48 by 2.4 and the answer is yours

Answer Link

Otras preguntas

(QUICK ANSWER PLEASE)Which ordered pair is on the graph of the function?A. (-1, 2)B. (6, -3)C. (-2, -4)D. (-6, 4)
Plant cells act as osmometers
Which equation shows how many parts are shaded
What are antibiotics and how have they improved health
which of the following is not a good step towards take in order to break the cycle of perfectionism -Tell yourself you simply have to do better next time -Do n
Which of the following should NOT be included in a thesis statement? transition wordsmain ideasimpersonal language"I" statements
If the ordered pair (-5/2, y) lies on the graph of y = 7 - 2x, find the value of y. 2 19/2 12
what is the value of x in these equations: 3(x + 2) = 10 4(x - 2) = 3
Which best explains how mass media has changed the role of the presidency
How is data from a simple experiment recorded